Şüpheli yazılım nasıl kontrol edilir?

Şüpheli Yazılım Nasıl Kontrol Edilir?


Birçok zaman çoğumuz internet üzerinden dosya indireceğimiz zaman acaba güvenilir mi diye aklımıza sorular takılabiliyor. İnternet üzerinde yer alan programların birçoğu güvenilir iken maalesef bazı güvenilir olmayan virüslü yazılım içeren programlar vardır. Böyle durumlarda dikkatli ve tedbirli davranarak yazılımı ilk olarak indirmemiz, fakat bilgisayara yüklemeden doğrudan virüs kontrolü yapan web sitelerine yükleyerek sonuçları incelemeye almamız gerekiyor.

Şüpheli Yazılım Nasıl Anlaşılır
Arama motorları yardımı ile ulaşabileceğimiz virüs kontrol işlemi yapan web sitelerine ilk olarak giriş yaptıktan sonra indirmiş olduğumuz dosyayı yüklemeniz gerekiyor. Masaüstü uygulamalarında bulunan virüs programlarının yanı sıra, birden fazla virüs programı bünyesinde barındıran siteler dosyayı detaylı bir şekilde taramaya alır ve işlem bittikten sonra tarama sonuçları ekranda belirir. Bu en fazla bir dakika gibi bir zaman alır. Sonuçlar içerisinde kırmızı ibare ile belirtilen değerler yazılımda bulunan virüsleri ifade eder. Eğer kırmızı ibarenin değeri sıfır ise herhangi bir virüs yoktur. Yine de sistemden oluşabilecek bazı sorunlara karşı pek fazla güvenmemekte fayda var.

Taranan Şüpheli Yazılımı Nasıl Analiz Etmeliyim
Çıkan tarama verileri doğrultusunda sistemde bulunan anti virüs programları hiç bir zararlı yazılım ibaresi bulundurmuyorsa yazılım güven içinde kullanılabilir. Her ne kadar tarama sitelerine göre değişkenlik gösterse de, birçok site güvenilir bir şekilde tarama işlemi yaparak %95 gibi bir ihtimal ile şüpheleri ortadan kaldırır. Yani içerisinde virüs bulunma ihtimali oldukça düşüktür. Tabi ki kesin olarak yoktur denilemez profesyonel kişiler tarafından bulunamayacak Truva tarzında bir virüs kodlanmış olabilir. Bu düşük olasılığı ortadan kaldırmak isteyenler için güvenilir ve bildikleri sitelerden indirme işlemi yapmaları tavsiye edilir.

Site üzerinde yer alan toplamda 35 anti virüs uygulamasından yalnızca bir kısmı şüpheli içerik bulursa, dosyanın açıklama kısmına bakarak ne gibi bir risk barındırdığı öğrenilebilir. Bazı virüs programları hile yazılımlarını da zararlı olarak gösterse de bu yazılımlar bilgisayara herhangi bir zarar dokundurmaz. Son olarak açıklama kısmında trojan tarzı bir virüs ibaresi yer alıyorsa kesinlikle yüklemeden bilgisayarınızdan silmeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Telefon
WhatsApp