Yazılım bombası nedir, ne işe yarar?

Yazılım Bombası Nedir, Ne İşe Yarar?

Yazılım bombası İngilizceden dilimize geçmiştir. “Software bombs” şeklinde tam olarak dil litaratürüne ne zaman girdiği hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Ancak son zamanlarda İsrail ve Rusya bünyesinde fazlaca yayıldığı alınan bilgiler arasında. Çin devletinin de bu işe ilgili olduğunu bilmekteyiz. 

Peki, yazılım bombası denen şey net olarak nedir? Artık globalleşen dünyada devlet işleyişlerinin dijital dünyaya taşınmaları, askeri sistemlerinin hemen hemen tamamının internet ortamında gerçekleştirilmesi durumuna gelmiş bulunmaktayız. Tüm bu işleyişler farklı farklı yazılımlar ile sürdürülüyor, bu yazılımlara zararlı olabilecek yazılımlar geliştirilmesi de düşman devletlerin saldırı öncelikleri haline geldi. 
           
Bu noktada yazılım bombası denilen şey düşman ülke tarafından belirlenen devlete karşı istenilen vakit de kullanılacak şekilde geliştirilip farklı farklı güvenilir yazılımlar paravan edilerek düşünülen süre zarfı içerisinde saldırıya geçilir ve düşman ülkenin, zararlı yazılımı içine sokan sistemi çöker, ya da bağımsız komutlar gerçekleştirerek devasa zararlar meydana getirir. Metropollerin yeraltı treni yapıları, Büyük sanayi sitelerinin üretim altyapıları, büyük güç santralleri, vb. büyük tesisler yazılım bombasının en sevdiği alanları teşkil eder. Yazılım bombaları, yeni nesil sabotaj faaliyeti olarak bilinse de askeri  hareket  ise siber savaşlara ve yazılım bombalarına oldukça fazla ilgi göstermektedirler. 

Geleceğin Savaş Teknolojisi

Gelecekte ki savaşlarda, yazılımın her alana girmesi ile birlikte, rafine patlatmak için, tren kazası yaptırmak için bile yazılım bombası kullanılabileceği öne sürülüyor. 

İran’da Yazılım Bombası Kullanıldı 

Yakın tarihlerde İran’da yazılım bombası olayı gerçekleşti. İran’ın nükleer yazılımını bertaraf etmek için geliştirilen “Stuxnet” bomba yazılım  nükleer yazılımda oldukça fazla hasara yol açtı. Telafisi uzun bir zaman aldı. Ve sistemde çok fazla aksaklık meydana geldi. 
           
Yazılım bombası ülkeler arası kullanılmanın yanı sıra hackerler arasında da bir savaş silahı, banka hesaplarının çalınması ile ilgili olarak da birçok etkiye sahip. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Telefon
WhatsApp