Spam maillerden korunma yolları

Spam Maillerden Korunma Yolları


Spam Mail Nedir?
Spam mailler genel olarak kişilerin istemsizce posta kutularına düşen, genellikle reklam ya da tanıtım gibi ticari amaçları olan bilgilendirme mesajlarıdır. Spam içerikli mesajlar SMS, telefon araması gibi yollarla da gerçekleştirilebilse de e posta yolu ücretsiz ve kolay olduğu için çok tercih edilmektedir. Hatta spam mesajlar genelde dikkat çekmek için alıcıyı kandırmaya müsait ve abartılı başlıklarla süslüdür.

Spamdan Maillerden Nasıl Korunulur?
Spam maillerden korunma birçok yolla olabilir. Öncelikle kendinizi korumakla işe başlamalısınız. Yani herhangi bir sitede ziyaretçi olarak olsun ya da forum sitelerinde e-posta adresimizi verirken bilgilerimi gizle seçeneği varsa mutlaka onu seçmelisiniz.

İkinci ve çok önemli yöntem ise arkadaşlarımızı korumaktır. Mail adreslerini bildiğimiz ve mail gönderdiğimiz arkadaşlarımızı korursak bu spam mail zinciri daha az yayılır. İnsanlara toplu mail gönderirken kime(to) kısmında mail adreslerini yazarken kişiler arasına otomatik olarak virgül koyularak gönderim yapılır ve mail adresleri böylece herkes tarafından görülebilir. Toplu mail gönderimi yaparken mail adreslerini BCC yazan kısma yazıp gönderirsek mail adresleri korunur ve arkadaşlarınızın mail adreslerini de kimse kopyalayamaz. Aslında ara ara mail kutularınıza düşen bu maili şu kadar insana yolla mailleri tamamen spamcıların mail adresi toplamak için yaptığı bir yöntemdir.

Üçüncü ve son yöntem ise spam mail ısrarcıysa ve sizi çok rahatsız ediyorsa http://whois.domaintools.com’dan gelenin mailin ip adresini aratarak sunucuya ulaşabilirsiniz. Daha sonra sunucuya bir şekilde ulaşıp şikayetçi olduğunuzu belirtebilirsiniz.

Ayrıca kendinizi korumak için güvenilir anti spam ve anti virüs yazılımları kullanabilirsiniz. Bunun dışında çok rahatsız olduğunuz durumlarda tabii ki her zaman hukuki hakkınızı arama yolu bulunmaktadır ancak internet açıklarından dolayı bu yol maalesef iyi sonuçlanmayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Telefon
WhatsApp